Χάρη σε ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο του Ντάριλ Μέικον (25 από τους 29 πόντους του με 11/19 σουτ) ο Παναθηναϊκός επικράτησε 67-76 του Προμηθέα στην Πάτρα, αλλά το μυαλό όλων είναι στον Ιωάννη Παπαπέτρου που έπαιξε μόλις 4,5 λεπτά, λόγω τραυματισμού.

Οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες» στο παρκέ, κατά την πρώτη περίοδο, με τον Προμηθέα να έχει μόλις 5/14 σουτ εντός παιδιάς και τον Παναθηναϊκό 5/13. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 11-7 στο 6’, αλλά οι «πράσινοι» (παρότι έχασαν με τραυματισμό τον Ιωάννη Παπαπέτρου) απάντησαν με σερί 0-7 αρχικά, το οποίος έφτασε μέχρι το 1-11 για να βρεθουν μπροστά στο σκορ με 12-18 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Κυρίως χάρη στην εξαιρετική επιθετική επίδοση του Οκάρο Ουάιτ, ο οποίος είχε 7 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο.