Στις καθυστερήσεις έφερε… τούμπα το ματς με την Ιρλανδία η Πορτογαλία επικρατώντας 2-1 με εκπληκτικό Ρονάλντο. Στους άλλους αγώνες για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εντός έδρας έκανε γκέλα η Γαλλία (1-1) με Βοσνία, βαριά ήττα της Κύπρου στη Μάλτα (3-0).

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να παίρνει την Πορτογαλία απ’ το χέρι, οι Ίβηρες κατάφεραν να κάνουν σημαντική ανατροπή για τον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη της Ευρώπης. Ο έμπειρος άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισοφάρισε το ματς στο 89’ και στο 6ο των καθυστερήσεων με δεύτερο προσωπικό τέρμα χάρισε τη νίκη με 2-1!

Αυτό ήταν και το συναρπαστικότερο ματς της βραδιάς. Η έκπληξη έγινε στη Γαλλία, όπου οι «τρικολόρ» δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Βοσνίας για τον 4ο όμιλο. Ο Τζέκο έκανε το 0-1 στο 36’, για να ισοφαρίζει ο Γκριεζμάν στο 40’. Σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουντέ.