Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πανηγύρισαν οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μασούρα. Ο Έλληνας μέσος έστειλε το ματς στην παράταση στις καθυστερήσεις και στο έξτρα μισάωρο έδωσε τη νίκη 3-1 και την πρόκριση στους Πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Παναιτωλικός έφτασε ελάχιστα λεπτά από τη μεγάλη έκπληξη, χάρις στο τέρμα του Νίκου Καρέλη στο 85ο λεπτό, ωστόσο, ο Γιώργος Μασούρας είχε διαφορετική «άποψη». Ο Έλληνας μέσος ήταν αυτός που έστειλε το ματς στις καθυστερήσεις με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά και αυτός που σημείωσε το 3-1 στην παράταση και έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεκινήσει ιδανικά τον αγώνα, μια και μόλις στο 6’ ο Φατινγκά σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των Πειραιωτών, αλλά τα «καναρίνια» μπόρεσαν να ισορροπήσουν και στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν κοντά στην πρόκριση με το γκολ του Καρέλη.