Θέση στους «16» του Europa League έκλεισαν οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι ηττήθηκαν 2-1 από την PSV αλλά το «χρυσό» τέρμα του Αχμέντ Χασάν στο 88’ έδωσε το «εισιτήριο» στους Πειραιώτες.

Ο άνθρωπος των τελευταίων λεπτών για τον Ολυμπιακό τείνει να γίνει ο Αιγύπτιος επιθετικός, ο οποίος μετά το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Μαρσέιγ στο Champions League και ουσιαστικά ήταν αυτό που έδωσε την πρόκριση στο Europa League, χτύπησε και πάλι, αυτή τη φορά κόντρα στην Αϊντχόφεν στις καθυστερήσεις, όπου στο 88’ με προβολή μείωσε 2-1 για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς και την έστειλε στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Λιμανιού αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες από τους Ολλανδούς, οι οποίοι πήραν προβάδισμα πρόκρισης στο πρώτο μέρος, με τα δύο τέρματα του Ζάχαβι (23’ και 44’), είχε δύο δοκάρια με τους Καμαρά και Φορτούνη, ωστόσο, κατάφερε να πάρει μία σημαντική πρόκριση, χάρις στο τέρμα του Αχμέντ Χασάν στο 88ο λεπτό, που με προβολή νίκησε τον Εμβογκό.