Την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του US Open πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπειτα από τη νίκη του 3-2 σετ επί του Άντι Μάρεϊ, σε έναν απίστευτο αγώνα που διήρκησε σχεδόν πέντε ώρες.

Συγκεκριμένα, η μονομαχία των δύο τενιστών κράτησε για 4 ώρες και 49 λεπτά, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση και να έχει μπροστά του την ευκαιρία να φτάσει πολύ ψηλά, μια και η κλήρωση είναι πιο… στρωτή στην συνέχεια.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Στέφανο Τσιτσιπά, μια και μπήκε λίγο παθητικά, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Άντι Μάρεϊ να πάρει το πρώτο σετ σχετικά εύκολα 6-2. Η απάντηση του Έλληνα άσου ήρθε στο δεύτερο σετ, όταν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση έπειτα από ένα δραματικό τάι μπρέικ που κρίθηκε από διπλό λάθος του Βρετανού στο πιο κρίσιμο σημείο.