Η επιστροφή στην ενεργό δράση μετά την περιπέτεια με τα πολλά κρούσματα κορωνοϊού δεν ήταν η καλύτερη για τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε 94-80 από την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» που πήγαν μπροστά στο σκορ με 36-39 στο ημίχρονο δέχθηκαν επιμέρους σκορ 58-41 στο δεύτερο μέρος και γνώρισαν την ήττα από την τούρκικη ομάδα που παρατάχθηκε δίχως τους Ντε Κολό και Βέσελι.

Με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στα… αποδυτήρια από το 17ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και χωρίς τον Σακίελ ΜακΚίσικ που τραυματίστηκε στις αρχές της 2ης περιόδου και τέθηκε εκτός, η ομάδα του Πειραιά αποδιοργανώθηκε στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο όχι μόνο δέχτηκε 30 πόντους, αλλά υπέπεσε και σε 9 λάθη.