Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει και πάλι ο Ολυμπιακός καθώς επιβλήθηκε 4-1 του Βόλου, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιουσέλ Ελ Αραμπί που σημείωσε χατ-τρικ στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Βολιώτες κατάφεραν να προηγηθούν στο «Γ. Καραϊσκάκης» με το πέναλτι του Μπαριέντος (11’), ωστόσο, οι Πειραιώτες με αντεπίθεση διαρκείας, μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσια (1-1) με τον Μασούρα στην εκπνοή του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος ανέλαβε… δράση ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος με τρία τέρματα (66’, 80’ και 92’) φέρνοντας… τούμπα το ματς και δίνοντας το «τρίποντο» στους Νταμπλούχους Ελλάδας.

Έτσι, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος, χωρίς πλέον να έχει… συγκάτοικο τον Άρη, που πήρε ισοπαλία (2-2) κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στον… τελικό του Champions League με την Πόρτο, το βράδυ της Τετάρτης (9/12) στην αυλαία των ομίλων.