Ο Μάικ Τζέιμς διέλυσε (96-72) τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ οδηγώντας τη σειρά με τη Μονακό στο 1-1 και πλέον οι Μονεγάσκοι έχουν το «πάνω χέρι» με το πρώτο ματς την Τετάρτη (27/4, 22:00) του Πάσχα στην έδρα τους.

Με συνταγή Ολυμπιακού στην άμυνα και έναν εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό ήταν σαρωτική και παρέσυρε (96-72) στο διάβα της την ελληνική ομάδα στον δεύτερο αγώνα των play offs στο ΣΕΦ φέρνοντας την σειρά στο 1-1 και πλέον τον πρώτο λόγο τον έχουν οι Μονεγάσκοι, όπου θα υποδεχθούν σε δυο παιχνίδια τους «ερυθρόλευκους» με το πρώτο να γίνεται την Τετάρτη (27/4, 10:00) του Πάσχα και το δεύτερο την επόμενη Παρασκευή (29/4).

Ο Αμερικανός γκαρντ που είχε μόλις 2 πόντους στο πρώτο 20λεπτο και αυτούς με ελεύθερες βολές και 0/3 σουτ και 1 λάθος, επέστρεψε… σεληνιασμένος. Τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, όντας ο πλέον επιδραστικός παίκτης του ματς.