Μια «ανάσα» από την πρόκριση έφτασε ο Παναγιώτης Γκιώνης, αλλά εντέλει δεν τα κατάφερε… Ο Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ πονγκ αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά, καθώς ηττήθηκε με 4-3 σετ από τον Νοτιοκορεάτη Γιούνγκσικ Ζέουνγκ (Νο10 στο ταμπλό), έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα διάρκειας 88 λεπτών, παρότι προηγήθηκε με 3-1 σετ και είχε στα χέρια του εξαπλό ματς μπολ στο πέμπτο σετ κι άλλα δύο ματς μπολ στο έβδομο σετ.

Στο πρώτο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε εντυπωσιακά στο table 1 του Tokyo Metropolitan Gym, πήρε εξαρχής ισχυρό προβάδισμα (3-0, 6-1) με «όπλο» το σερβίς του το οποίο και συντήρησε ως το φινάλε, κάνοντας το 1-0 (11-7) μέσα σε 8 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Γκιώνης πήρε ξανά προβάδισμα δύο πόντων (4-2), όμως ο Ζέουνγκ κατάφερε να το «γυρίσει» σε 6-4. Ο 41χρονος πρωταθλητής ισοφάρισε σε 6-6 κρατώντας το σερβίς του, ωστόσο ο Νοτιοκορεάτης βρήκε σταθερά χτυπήματα κι έφτασε στο 11-8 ισοφαρίζοντας σε 1-1.