Με γκολ του Φατιόν στο 3ο λεπτό και του Ντάουντα στο 70′, η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο γήπεδο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, και πήρε βαθμολογική «ανάσα», επιτυγχάνοντας την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες.

Ο Απόλλων αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κοντινή προβολή του Φατιόν, μετά από κόρνερ του Μπεντινέλι και κεφαλιά του Τσιλούλη. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε, αλλά και οι νεοφώτιστοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ο Γρίβας στο 27΄ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά δεν σούταρε σωστά και ο Βέρχουλστ μπλόκαρε και στο 38΄ ο ίδιος παίκτης αστόχησε απελπιστικά σε τετ-α-τετ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 42΄ με σουτ του Χουχούμη που έφυγε άουτ.