Αήττητη συνεχίζει την ευρωπαϊκή πορεία της η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε με 83-81 της Σολέ στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League, γράφοντας το «3 στα 3» στον 3ο όμιλο. Στον αντίποδα, η γαλλική ομάδα συνεχίζει να… αγνοεί τη νίκη (3 ήττες) στη διοργάνωση.

Τα… ξεσπάσματα και η ψυχραιμία της ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα, οδήγησαν τους «κιτρινόμαυρους» στη νίκη επί της Σολέ, η οποία αξιοποίησε όλα τα λάθη της ελληνικής ομάδας και πάλεψε μέχρι τέλους για το «διπλό».

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (21-20), η ΑΕΚ κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τον Λοτζέσκι «ζεστό» στην επίθεση ξέφυγε με +13 (37-24 στο 15΄). Ωστόσο, τα 10 λάθη, με τα οποία έκλεισε η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου τη δεύτερη περίοδο, βοήθησαν τη Σολέ να απαντήσει με επιμέρους σκορ 6-13 και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -6 (43-37).