Η ΑΕΚ κατάφερε να υποστεί πανωλεθρία (0-3) από τη Ζόρια Λουχάνσκ στο ΟΑΚΑ και ουσιαστικά βρίσκεται με το ενάμισι… πόδι εκτός Europa League, δύο αγωνιστικές πριν ολοκληρωθούν οι αναμετρήσεις του 7ου ομίλου.

Στην χειρότερη εφετινή της εμφάνιση, η Ένωση έμεινε με 10 παίκτες στο 49΄ όταν αποβλήθηκε ο Σάκχοφ και στη συνέχεια η ουκρανική ομάδα πήρε τη νίκη με γκολ των Χρόμοφ (61΄), Καμπάεφ (75΄), Γιουρτσένκο (86΄-πέναλτι).

Εναντίον μίας αντιπάλου που δύσκολα θα κατάφερνε να ανταποκριθεί στο πρωτάθλημα της Super League, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η απουσία του τιμωρημένου Πέτρου Μάνταλου, που εκτός από πιο δημιουργικός, είναι και ο πιο φορμαρισμένος παίκτης της αυτήν την περίοδο. Από την άλλη πλευρά, το 3-5-2 του Καρέρα δεν ευνοούσε το επιθετικό παιχνίδι, παρά την καταιγιστική υπεροχή των γηπεδούχων.